بررسی بازی Sonic Origins Plus


سالگرد یک عنوان فرصتی است تا کمپانی‌های بازیسازی فرصت را غنیمت شمرده و با ارائه یک پکیج چندمنظوره از یک بازی کلاسیک نه تنها توجهات را به سمت خود جلب کنند بلکه سود خوبی هم به جیب بزنند. یک بازی هرچقدر قدیمی‌تر و البته محبوب‌تر باشد به همان اندازه توجه و سود بیشتری برای شرکت سازنده به ارمغان می‌آورد. سری بازی های Sonic یکی از همین عناوین است. نام و برند خارپشت دوست داشتنی ما به قدری بزرگ و محبوب است که به هر بهانه‌ای می‌توان از نسخه‌های مختلف آن به خصوص نسخه‌های کلاسیک برای سرکیسه کردن مخاطبین استفاده کرد. سال گذشته به مناسبت سالگرد 30 سالگی این فرانچایز بزرگ تیم سگا یک نسخه از این مجموعه به نام Sonic Origins را منتشر کرد که به خاطر محتوایی که ارائه می‌کرد با بازخوردهای مثبتی روبرو شد و امسال بعد از گذشت یک سال از نسخه اورجینز این‌بار سگا یک نسخه جدید با نام Sonic Origins Plus نیز روانه بازار کرده است که آن را می‌توانیم به عنوان یک پیش غذا برای Sonic Superstars در نظر بگیریم. با بررسی بازی Sonic Origins Plus با بازی‌سنتر همراه ما باشید.

همان‌طور که اشاره کردیم انتشار یک بازی به صورت پکیج شرایطی را به وجود آورده است که چند سبک مختلف از یک فرانچایز در قالب یک محصول برای مخاطب آماده باشد. با وجود این که ژانر اصلی سری بازی‌های سونیک پلتفورمر یا همان سکو بازی است، اما در چنین محصولی ما با مجموعه‌ای از عناوین این فرانچایز روبرو هستیم که گلچینی از سبک‌های مختلف از جمله مبارزه‌ای، رانندگی، ماجراجویی و حتی اکشن را در تصویرهای دو بعدی و سه بعدی برای ما ارائه می‌کند. همین اتفاق خوب سال گذشته با نسخه Sonic Origins تجربه شد و 4 بازی از این مجموعه با قیمتی معقول در اختیار مخاطبین قرار گرفت و اما امسال محصول جدید کمپانی سگا با نام Sonic Origins Plus است که همان پکیج را با محتوایی جدید و البته با قیمتی بیشتر برای مخاطبان به ارمغان آورده است.

توجه به محتوا و البته قیمت از جمله موارد مهم در بررسی چنین عناوینی است. اولین مورد قابل بررسی محتوای جدیدی است که سگا به خاطر آن 10 دلار اضافی نیز از دارندگان نسخه اورجینز طلب می‌کند. نسخه اورجینز پلاس به اضافه دو شخصیت جدید قابل بازی، 12 عنوان از این فراتچایز از نسخه Game Gear را هم در این پکیج قرار داده است. اگر به هر دلیلی از کنسول دستی Game Gear محروم بوده‌اید و در این بین نتوانستید عناوین منتشر شده از سری سونیک روی این کنسول را تجربه کنید، سونیک اورجینز پلاس این امکان را به شما می‌دهد تا به تجربه این عناوین بدون هیچ تغییری به صورت شبیه‌سازی شده بپردازید. نکته قابل بررسی در این مورد این است که سگا بدون هیچ تغییر خاصی حتی در افکت‌های صوتی و حتی از نظر بصری و گرافیکی تغییر خاصی روی بازی ایجاد نکرده و فقط در مواقعی که بازی وارد قسمت داستانی می‌شود، ابعاد تصویر به 16:9 تغییر می‌کند که این مورد در نسخه قبلی یعنی سونیک اورجینز هم وجود داشت.

اگر بخواهیم به نکات مثبت بازی نگاهی داشته باشیم با چنین مواردی روبرو خواهیم بود. 12 بازی از نسخه‌‌های Game Gear که اگر عاشق سری سونیک هستید حتما برایتان جذاب خواهد بود. بخش موزه با این که در نسخه قبلی هم وجود داشت اما با تکیه بر عناوین جدید اضافه شده از کنسول Game Gear و ادامه دادن آنها به صورت یک خط داستانی در Story Mode می‌تواند جذاب باشد. از شخصیت Amy Rose که به تنهایی یک نکته مثبت و با ارزش بازی است می‌توانیم در تمامی نسخه‌ها حتی نسخه‌های Sonic the Hedgehog نیز استفاده کنیم و قابلیت‌های خوب این شخصیت توانسته شکل تازه‌ای به بازی ببخشد. کامل کردن پکیج موزه و توجه به دستاورد‌هایی که در طول بازی داریم از قسمت‌های اندک مثبتی است که بازی از آن برخوردار است.

اما نسخه پلاس حتی به عنوان یک بسته الحاقی با توجه به قیمت و محتوایی که ارائه می‌دهد به هیچ وجه ارزش ندارد. 12 قسمت از نسخه‌های Game Gear بسیار وحشتناک هستند و سوای کنترل افتضاحی که دارند در بخش سرگرمی نیز چیز جدید و قابل توجهی را به مخاطب منتقل نمی‌کند. حتی اگر از عاشقان سری سونیک و این مجموعه باشید بعید می‌دانم از بسته‌ای که به عنوان یک DLC با قیمت زیادی که دارد لذت ببرید. بازی‌های Game Gear به خاطر این که مستقیما و بدون هیچ ارتقا کیفیتی به نسل جدید منتقل شده‌اند بسیار خسته کننده و فاقد هرگونه لذت و کیفیتی هستند.

حرف آخر:

مطمئنا سونیک و دوستانش به واسطه لحظات سرگرم کننده و زیبایی که برای ما خلق کرده‌اند تا ابد در ذهن و خاطرات ما باقی خواهند ماند اما استفاده از نام و محبوبیت این شخصیت‌های دوست داشتنی باعث شده تا کمپانی‌ سگا بیشتر از آن که روی کیفیت محتوای خود تمرکز داشته باشد، به پول و سودی که از طریق نام و شهرت سونیک به دست می‌آورد تمرکز کند.

The post بررسی بازی Sonic Origins Plus appeared first on بازی سنتر.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!