بررسی بازی WWE 2K23


وقتی کمپانی Take-Two در اوایل سال 2013 حقوق فرنچایز سری WWE را به دست آورد، این سری توسط استودیوی ژاپنی Yuke توسعه داده می‌شد. با ورشکسته شدن کمپانی THQ و در نهایت فراز و نشیب های بسیاری که در روند توسعه این سری رخ داد در سال 2019 ، 2K Sport تصمیم گرفت وظیفه ساخت سری WWE را به صورت کامل به دست استودیوی چیره دست و کهنه کار Visual Concepts سپرده شود. با سابقه درخشان این استودیو در ساخت و توسعه بازی‌های ورزشی، همگان انتظار داشتند WWE 2K20 بتواند روحی تازه را در کالبد نیمه جان سری بازی‌های کشتی کج بدمد.

بررسی بازی NBA 2K23

اما در کمال ناباوری پس از انتشار WWE 2K20 ما با فاجعه‌‌ای بی بدیل طرف بودیم که چیزی جز شرم آوری مطلق برای این استودیو با خود به همراه نداشت. با فاجعه ای که رقم خورد 2K Sport تصمیم گرفت برای نجات این سری یک بازسازی اساسی ترتیب دهد و از چرخه انتشار سالانه این سری فاصله بگیرد. نتیجه این صبر و هوشمندی رفته رفته باعث شد تاثیرات مثبت خود را نشان دهند.

Visual Concepts با زمانی که برای توسعه بازی دست آورد توانست علاوه بر برطرف کردن تعداد دیوانه‌ وار باگ‌‌ها و مشکلات ، ساختار سری را تغییر دهد. با وجود چنین پایه مستحکمی ، سازندگان مسیری روشن و هموار تر را برای توسعه بازی WWE 2K23 در نظر گرفتند.

بررسی بازی NBA 2K23پیشرفت ها بر اساس ساختار گیم پلی سال گذشته

مکانیک‎‌ها و هسته گیم پلی WWE 2K20 که وام گرفته از طراحان استودیوی Yuke بود، دیگر جواب گوی یک بازی ورزشی مدرن امروزی نبود. بنابراین تیم توسعه دهنده تصمیم گرفت هسته گیم پلی این سری را در WWE 2k22 بازسازی و تغییراتی ریشه‌ای در ساختار گیم پلی بازی ایجاد کنند.

نتیجه کار درخشان از آب در آمد و بازی از سوی منتقدین و گیمرها با بازخوردهای بسیاری خوبی رو به رو شد.سیستم ضربات ترکیبی (combo) بازگشت پیروز مندانه‌ ای داشت و به بازیکنان اجازه می‌ دهد تا ضربات و حرکات مختلف را به صورت یکپارچه در کنار هم قرار دهندتا بازی به سمت بازی‌‌های مبارزه‌ ای سنتی متمایل شود.

بررسی بازی NBA 2K23حرکت های رفتاری دقیق کشتی کج کاران

چیزی که همه طرفداران واقعی بازی‌‌های کشتی کج می‌ خواهند این است که کشتی کج کاران دنیای واقعی را در بازی مورد علاقه‌‌شان ببینند و با در دست گرفتن کنترل آن‌ها و استفاده از حرکات و فنون منحصر به فرد کشتی کج باز مورد نظر به نبرد رقبایشان بروند. از این نظر، 2K23 فوق العاده است. تک تک ضربات مشت، پا، انیمیشن دویدن، ضربات ترکیبی و فینشرهای کشتی کج کاران منحصرا برای خود آن فرد موشن کپچر شده‌اند.

بررسی بازی NBA 2K23بازسازی هوش مصنوعی

البته یک دلیل مهم دیگر هم مزید بر علت شده و آن چیزی نیست جز این که پیشرفت های بزرگی در بخش هوش مصنوعی رخ داده است. هوش مصنوعی همچنین به‌ گونه‌‌ای بهینه‌ سازی شده که کشتی کج کاران همانند دنیای واقعی رفتار می‌‎کنند. از این رو کشتی کج کارانی که «سی پی یو» وظیفه کنترل آن‌ها را بر عهده داشته به طرز فوق العاده‌ای از توانایی‌های فردی خود در میدان مسابقه استفاده می‌کنند.

به طور مثال وقتی مقابل حریفی مثل رِی مستریو (Rey Mysterio) قرار بگیرید، درون رینگ می‌بینید که اون به طور دائم از مهارت‌های هوایی، فنی و سریع خود استفاده می‌کند. نکته بی‌نظیر دیگری که سازندگان به بازی اضافه کرده‌اند، بخش اسلایدر‌ها است و شما حتی می‌ توانید برای تنظیمات گرایش‌های فردی کشتی کج کاران به اسلایدرها دسترسی داشته باشید و نوع مبارزه و حرکات فنی آن‌ها را بیش از پیش به شخصیت حقیقی خودشان نزدیک کنید.

بررسی بازی NBA 2K23تغییراتی در HUD و تاثیرات آن در بخش گیم پلی فنی

اولین نواری که در بالای HUD مشاهده می‌کنید، Vitality Meter است. این همان نوار سلامتی است که در بازی‌ های قبلی WWE 2K با آن آشنا شده‌ بودیم. درست مانند سال گذشته، در WWE 2K23 دو سطح سلامتی وجود دارد: اولی سبز و دومی قرمز. اگر چند ثانیه آسیب نبینید، متر سبز Vitality دوباره بازسازی می‌شود. اما وقتی قسمت سبز Vitality تخلیه می‌شود به سطح قرمز می‌روید و میزان سلامت شما به صورت دائمی کاهش پیدا می‌کند.

هنگامی که در خطر پین شدن توسط حریف خود هستید، صفحه به رنگ قرمز چشمک می‌زند. در سمت راست HUD نشانگر آسیب اندام بدن نیز وجود دارد که آسیب به هر قسمت خاص بدن (سر، تنه، بازوها و پاها) را نشان می‌دهد. همانطور که اندام های شما آسیب می‌بینند به رنگ زرد، نارنجی و قرمز تبدیل می‌شوند. Momentum Meter، دومین نوار HUD است که به شما امکان می‌دهد Signature Moves را انجام دهید و همچنین کنترل می‌کند که آیا می توانید Paybacks و Instant Recovery را انجام دهید یا خیر.

بررسی بازی NBA 2K23

برخلاف نسخه سال گذشته، در بازی WWE 2K23 می‌توانید به جای یک شخصیت، دو Payback برای هر کارکتر انتخاب کنید. این‌ها را می‌توان به هر سوپر استار اختصاص داد یا در صفحه انتخاب کرد. نوار پایینی در HUD «فینیشر متر» است که اکنون به سه بخش مختلف تقسیم شده و هر کدام نشان دهنده یک فینیشر (Finisher) به دست آمده است.

بررسی بازی NBA 2K23

بازسازی Stamina

استامینا (Stamina) نشان دهنده خستگی یک کشتی کج کار است و در گیم پلی به صورت یک دایره آبی بالای سر کشتی کج کار هنگام دویدن یا انجام ضربات ظاهر می‌شود. کم بودن استامینا به طور موقت سرعت حرکت کشتی کج کار را کاهش می‌دهد، با این حال، استامینا خیلی سریع بازسازی می‌شود. حتی می‌توانید استامینا کشتی کج کاران را در بخش اسلایدرها به سمت یک بازی شبیه ساز و یا آرکید سوق دهید.

بررسی بازی NBA 2K23بهبودها در مُد MyGM

بازگشت MyGM در نسخه سال گذشته دقیقا همان چیزی بود که طرفداران این سری مدت‌ها انتظار آن را کشیده بودند. زیرا این مُد بدون پیچیده‌تر کردن طراحی آن به خوبی کار می‌ کند و امسال این مد پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است. این پیشرفت‌ها شامل اضافه شدن برندهای بیشتر (از جمله WCW) و مدیران می‌شود. مُد Universe که شکل و شمایلی سند باکس گونه دارد هم امسال دچار تغییرات کوچکی همچون بازسازی بحش داستانی شده است. مُد MyFACTION هم که سال گذشته به عنوان حالت micro transaction مبتنی بر کارت معرفی شد ، امسال هم در WWE حاضر است. این مد اساسا همان بازی WWE Superstar Card برای موبایل است با این تفاوت که در واقع می توانید خودتان درمسابقات شرکت کنید.

بررسی بازی NBA 2K23نبرد در قفس فولادین

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که سال گذشته به بازی اضافه شد و امسال هم بازگشته ؛ Wargames Match یا مبارزات در قفس است. مسابقه WarGames توسط Dusty Rhodes – که خود کشتی کج کار بود – در سال 1987 راه اندازی شد. این مسابقات دارای دو گزینه 3v3 یا 4v4 است که انجام دادن به صورت آنلاین فوق العاده لذت بخش است.

مُد MyShowcase هم بازگشت پیروزمندانه‌ ای دارد و مسابقات جان سینا با رومن رینز، براک لزنر و راک به اوج می‌رسد. بسته ارائه شده در مُد MyShowcase به طور کلی فوق العاده است و به طور یکپارچه اکشن‌های درون بازی را با فیلم‌های نمادین آرشیو گسترده WWE ترکیب می کند. ترکیبی از گیم‌ پلی و فیلم‌‌های آرشیوی یک جواهر واقعی برای طرفداران قدیمی کشتی کج است و این مد حس نوستالژی وصف ناپذیری را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین مد MyRise حالت داستانی Legacy و lock را معرفی می‌کند و در این مد در مجموع 15 قفل وجود دارد که می‌توانید با بازی کردن آن‌ها 5 کشتی کج کار و 10 استادیوم را باز کنید.

بررسی بازی NBA 2K23

جلوه‌های بصری چشم نواز

استودیوی Visual Concepts در به تصویر کشیدن جلوه‌های گرافیکی زبان زد خاص و عام است، WWE 2K23 هم از این قاعده مستثنی نیست. نور پردازی بازی و همچنین کیفیت بافت‌ها، شیدرها ، طراحی چهره، موی سر و مدلسازی بدن کشتی کج کاران در سطح بسیار بالایی قرار دارد. همین طور فیزیک لباس کشتی کج کاران و فعل و انفعالات پارچه بر اثر تحرک کشتی کج کاران حقیقتا خیره کننده است.

اما بخشی که می توان گفت هنوز نتوانسته در حد و اندازه‌های یک بازی ورزشی نسل نهمی دیده شود، تماشاگران استادیوم است. البته طراحی چهره‌ها، واکنش تماشاگران نسبت به اتفاقات درون رینگ و بافت‌های تماشاگرانی که نزدیک‌تر به رینگ مسابقه هستند امسال بهبود هایی به خود دیده است ، اما باز هم کافی نیست و ضعیف‌تر از سخت افزارهای قدرتمند نسل نهم است.

بررسی بازی NBA 2K23انیمیشن‌ها و فیزیک پیشرفته

بخش انیمیشن‌های بازی در نسخه WWE 2K22 دستخوش تغییر و تحولاتی اساسی شد. توسعه دهندگان 5000 انیمیشن جدید به بازی اضافه کرده بودند. در نسخه WWE 2K23 سازندگان توجه ویژه‌ای به یکپارچه سازی انیمیشن‌ها داشته‌اند و آن‌ها همانند حلقه‌های زنجیر به شکلی منظم به یکدیگر متصل هستند.

در کنار انیمیشن‌های پیشرفته، بازی از موتور فیزیک قدرتمند Havok استفاده می کند و طراحان بخش فیزیک توانسته‌اند از پتانسیل بالای این موتور فیزیک در گیم پلی بازی استفاده کنند. شما کنترل هر کشتی کج کاری را که بر عهده می‌گیرید، در همان نگاه اول می‌توانید تفاوت‌های فیزیک و سنگینی وزن کشتی کج کاران را حس کنید. مابین کشتی کج کاران «چابک و سریع» و «کُند و سنگین» تفاوت های چشم گیری دیده می‌شود و این سنگینی وزن، نه فقط در قد و وزن کشتی گیران، بلکه در نوع طراحی انیمیشن‌های آن ها هم دیده می شود.

بررسی بازی NBA 2K23

سخن پایانی

استودیوی Visual Concepts با به کارگیری هسته قدرتمندی که سال گذشته ایجاد کرده بود، توانسته مسیری صحیح و هموار را برای خود ایجاد کند. WWE 2k23 ادامه دهنده همان مسیر است. عمده تلاش سازندگان بازی در نسخه جدید در جهت یکپارچه سازی انیمیشن‌ها و همین طور بهبود و پیشرفت‌ در هسته اصلی گیم پلی بازی بوده و در این بین مُد‌های مختلف بازی نیز دچار تغییرات و بهبود‌هایی شده‌اند. در نهایت باید گفت سری کشتی کج مدت ها بود راه خود را گم کرد بود و سر در گم در دالانی تاریک و بی انتها پرسه می‌زد، اما در اوج نا امیدی، Visual Concepts همانند نوری تابان در انتهای این دالان تاریک ظاهر شد و توانست آینده این سری را به مسیری درست سوق دهد.

The post بررسی بازی WWE 2K23 appeared first on بازی سنتر.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!