بررسی بازی Mortal Kombat 1

Mortal Kombat همیشه دیدگاه منحصر به فرد خود را در ژانر مبارزه‌ای ارائه داده و بازی Mortal Kombat 1 هم این سنت را تکرار کرده است. در حال حاضر بیش از سه دهه از تولد مجموعه Mortal Kombat می‌گذرد، مجموعه‌ای سرشار از خشونت (brutal/gruesome) که نسخه اول آن برای دستگاه‌های آرکید منتشر و در نهایت به واسطه خشونتش منجر به به ایجاد سازمان رتبه بندی نرم افزار و سرگرمی (ESRB / شورای رتبه‌بندی بازی) شد. به لطف محبوبیت فوق العاده این فرنچایز تا امروز شاهد تولید نسخه‌های اصلی و فرعی ، چندین فیلم و سریال‌های انیمیشن و سینمایی منجر بودیم. به طور کلی این برند در 3 دهه گذشته به عنوان یک پای ثابت و قابل اعتماد برای طرفداران ژانر بازی‌های مبارزه‌ای شناخته می‌شود.

بررسی ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

نسخه جدید Mortal Kombat در حالی روانه بازار شده است که طرفداران عناوین فایتینگ دوران بسیاری خوبی را سپری می‌کنند.
King of Fighters XV در انتهای سال 2022 و Street Fighter 6 در تابستان 2023 عرضه شدند. Tekken 8 هم در اوایل سال 2024 به بازار خواهد آمد. در این میان استودیو NetherRealm هم با انتشار Mortal Kombat 1 در 19 سپتامبر، وارد رقابتی مهیج با عناوین نامبرده شده است.

نام Mortal Kombat 1 در حقیقت نشان از ریبوت دوباره این سری دارد. عنوانی که بدون احتساب نسخه‌های فرعی مثل MK: Special Forces، MK: Sub Zero و Shaolin Monks در اصل دوازدهمین نسخه از این فرنچایز به حساب می‌آید. تجربه نشان داده اد بون و تیم سازنده Mortal Kombat در اکثر مواقع بعد از عرضه سه نسخه ، یک تحول کامل را در این سری ایجاد می‌کنند. اگر به عرضه بازی‌ها دقت کنید، می‌بینید که استودیو NetherRealm (NRS) که پیش تر با نام «میدوی شیکاگو» شناخته می‌شد ، داستان‌های MK را در سه‌گانه‌های مختلف نوشته‌ و عرضه کرده‌اند.

دوره آرکید: MK1,2,3
دوره 3D: MK: Deadly Alliance, Deception, and Armageddon
و ریبوت نسل جدید: Mortal Kombat,X, and 11

در این بین تنها MK4 یک استثنا به حساب می‌آید که آن هم به دلیل ضعیف ظاهر شدن این نسخه به نسبت دیگر آثار مبارزه ای آن دوران و تغییرات ساختاری در میدوی شیکاگو بود.یکی از ویژگی منحصر به فرد مجموعه MK این است که برخلاف برخی بازی‌های مبارزه‌ای، در اینجا نبردها بدون دلیل برگزار نمی‌شود و مبارزات بین شخصیت‌ها به دلایل داستانی صورت می‌گیرد. استودیو NetherRealm در این سال‌ها توانسته داستانی شگفت‌انگیز را در قالب مجموعه MK روایت کند، به ویژه از ابتدای MK9 که با نام Mortal Kombat عرضه شد. داستانی که در MKX پیچیده شد و در MK11 به اوج خود رسید و پایان یافت.

پس از پایان MK11 و DLC آن یعنی Aftermath ، در این نسخه شاهد این هستیم که Liu Kang خط زمانی جدیدی ایجاد کرده ، جایی که تصمیم به ساخت دنیایی در صلح و رفاه دارد. لو کنگ همچنین به هر فرد فرصتی برای پاداش و رستگاری داده و به همین دلیل برخی از شخصیت‌های منفی گذشته، در MK1 به شخصیت‌های مثبت تبدیل شده‌‍اند. با این حال دخالتی ناشناخته در این خط زمانی باعث اختلال و خرابی در دنیای جدید می‌شود و در ادامه Liu Kang قهرمانان Earthrealm را برای بررسی دلایل و شرکت در مسابقات سنتی Mortal Kombat جمع‌آوری می‌کند.

همانند نسخه‌های پیشین ، محتوای بازی تنها به حالت داستانی و مبارزه با دیگر شخصیت‌ها خلاصه نمی‌شود. MK1 یک حالت جدید به نام “تهاجم” (Invasion) را به مخاطبان معرفی می‌کند. در Mortal Kombat X برای اولین بار با این بخش آشنا شدیم، اما اینبار Invasion تفاوتی اساسی با مدی که در سال 2015 با آن آشنا شده بودیم دارد. بر خلاف MKX این حالت دارای داستان مختص به خود است که می‌توانید آن را پیش ببرید، هر Invasion تقریباً ۲ ماه طول می‌کشد و دارای چندین حالت مختلف مانند “تست توانایی شما” (Test Your Might)، “باقی ماندن” (Survive)، “از بین بردن” (Elimination) و غیره است.
حالت Invasion با نمایش تصاویر مختلف، داستانی جدید روایت می‌کند که دلیل شروع تهاجم را توضیح داده و بازیکنان را در مسیر رسیدن به باس نهایی قرار می‌دهد. پلیرها می‌توانند مسیرهای متعددی را انتخاب کنند تا به هر منطقه که “Mesa” نامیده می‌شود برسند. در ادامه آن‌ها می‌توانند آیتم‌های مختلف را جمع‌آوری کرده تا شخصیت خود را تقویت کنند و در حین مبارزه از قدرت منحصر به فرد آن استفاده کنند. بازیکنان همچنین می‌توانند دروازه‌های پنهان پر از تجهیزات و آیتم پیدا کنند، راهروهای مخفی را باز کنند و یا حتی با کمین دشمنان روبه‌رو شوند.

نوبتی هم که باشد نوبت بررسی گیم‌پلی است و اینکه علاوه بر حالت Invasion چه چیزهایی جدیدی به بازی اضافه شده. MK1 مکانیک جدیدی به نام “کامئو” (Kameo) دارد که به حالت تگ تیم MK 9 نزدیک است. اما با یک تفاوت بزرگ. حالا به جای آن که در هر سمت از بازی دو بازیکن قرار بگیرد و هر کدام کنترل یک مبارز را در اختیار داشته باشد، در MK1 تنها یک بازیکن برای کنترل مبارز اصلی و کامئو کافی است. همانطور که از نام کامئو مشخص است، این واژه به معنای قسمت کوچکی از نمایش یا فیلم است. بازیکنان می‌توانند در حین مبارزه کامئوهای خود را برای کمک به برنده شدن فرا بخوانند. هر کامئو دارای توانایی‌ها، مهارت‌ها و حتی Brutality مخصوص به خود است. آنها می‌توانند برای استراتژی‌های مختلف مانند حمله، دفاع یا ایجاد حواس پرتی استفاده شوند. ویژگی که به مبارزات بازی رنگ و بوی جدیدی بخشیده است.

برخلاف نسخه‌های پیشین Mortal Kombat‌، در ابتدا تمام Brutality و Fatality شخصیت‌ها در دسترس بازیکنان قرار ندارد. هر شخصیت سیستم پیشرفت مخصوص خود را دارد، کمی شبیه به سیستم BattlePass اما به صورت رایگان. این سیستم “Character/Kameo Master” نام دارد و همانطور که از نام آن پیداست، بازیکنان یاد می‌گیرند چگونه با یک شخصیت ماهر شوند و همراه آن یک کامئو را ارتقا دهند. با افزایش سطح هر دو، اسکین‌ها، تجهیزات، Fatality و Brutality بیشتری باز می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرد. کسب این اسکین‌ها و پاداش‌های ویژه در مقابل داشتن همه آن‌ها از ابتدا ویژگی خوبی است و باعث می‌شود بازیکنان آنها را با ارزش بدانند.

Mortal Kombat 1 چهار واحد مختلف پول در اختیارتان می‌گذارد که هر یک کاربردهای مخصوص خود را دارند. پول بازی برای دریافت اقلام تصادفی، پول فصلی برای موارد فصلی در فروشگاه، پول Invasion که تنها در حالت Invasion استفاده می‌شود، و پول قرمز که تنها با پول واقعی قابل خریداری است و برای اسکین‌های ویژه در فروشگاه بازی استفاده می‌شود.
به مانند گذشته در کنار بخش تک نفره ، استودیو NetherRealm تمام تلاش خود را کرده تا یک بخش آنلاین جذاب را توسعه دهد. برای کسانی که دوست دارند در مسابقات آنلاین بازی کنند و مهارت خود را در برابر بازیکنان آنلاین به چالش بکشند، چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد. حالت Casualبرای مسابقات دوستانه و غیررسمی، تورنمنت‌ها که در آن بازنده برای ادامه مسابقه از بازی حذف می‌شود، حالت King of the Hill که هر بازیکنی که به عنوان پادشاه انتخاب می‌شود باید تا حد امکان از جایگاه خود در برابر تعداد زیادی از بازیکنان دیگر دفاع کند و در آخر تورنمنت‌های فصلی که تجهیزات، رنگ‌ها و اسکین‌های ویژه را در طول فصل مشخص در دسترس بازیکنان قرار میدهد.

تا اینجا در مورد ویژگی های مثبت بازی اما می‌گویند هیچ چیز بی‌نقص وجود ندارد و Mortal Kombat نیز از این قاعده مستثنی نیست. تعدادی باگ عجیب و غریب در سراسر بازی وجود دارند، گاهی اوقات موسیقی یا دیالوگ‌ها نصفه قطع می‌شوند، زیرنویس‌ها ممکن است ناپدید شوند. در ضمن گاهی اوقات و تماشای برخی از این باگ‌ها واقعا خنده‌دار است.
به طور کلی، Mortal Kombat 1 یک اثر فایتینگ جذاب است. گیم‌پلی در مقایسه با بازی‌های قبلی این سری بسیار بهبود یافته و همچنین از بسیاری جهات Mortal Kombat 1 عنوان با کیفین تر و کامل تر از نسخه های پیشین خود است. همچنین محتوای فراوان تضمین می‌کند که هفته‌ها و حتی ماه‌ها از این بازی لذت ببرید. در پایان باید گفت Mortal Kombat 1 از آن دست بازی‌هایی است که مدتی طولانی درباره‌اش صحبت خواهیم کرد ، آن هم به لطف مبارزات مهیج ، مد Invasion و بخش آنلاین جذاب.

The post بررسی بازی Mortal Kombat 1 appeared first on بازی سنتر.

امکان ارسال نظر وجود ندارد!